"Niezłomna": Milva, uwielbiana włoska piosenkarka, umiera w wieku 81 lat

Reklama

wt., 04/27/2021 - 10:17 -- MagdalenaL

RZYM - Milva, jedna z najpopularniejszych włoskich piosenkarek w latach 60-tych i 70-tych, która była uwielbiana przez wielu fanów za granicą, zmarła w sobotę w swoim domu w Mediolanie. Miała 81 lat.

Ogłaszając jej śmierć, włoski minister kultury Dario Franceschini powiedział, że wszechstronny głos Milvy "wzbudzał głębokie emocje w całych pokoleniach." Nie podano przyczyny śmierci.

Milva występowała również jako aktorka teatralna, z repertuarem opartym w dużej mierze na dziełach niemieckiego dramaturga Bertolta Brechta. Często współpracowała z mediolańskim reżyserem teatralnym Giorgio Strehlerem, który wyreżyserował ją w jednym z dzieł Brechta, "Operze za trzy grosze", dramacie muzycznym.

Urodzona w 1939 roku jako Maria Ilva Biolcati w Goro, mieście w delcie rzeki Pad, przyjęła jednowyrazowy pseudonim sceniczny Milva. Obok włoskich piosenkarek Ornelli Vanoni i Miny, innej wykonawczyni posługującej się tylko imieniem, Milva była uważana za jedną z największych włoskich popularnych piosenkarek.

Milva sprzedała około 80 milionów płyt, jak podała agencja LaPresse, i nagrała 173 albumy. Miała przydomek "Milva the Red" ("Czerwona Milva"), ze względu na jej obszerne rude włosy, a także "Pantera z Goro" za jej witalność.

Niemcy, Francja i Włochy uhonorowały ją nagrodami narodowymi. Milva miała również wielu fanów w Azji, szczególnie w Korei Południowej. 15 razy wystąpiła na festiwalu w San Remo, corocznym konkursie promującym włoskie piosenki, żartując po 12. razie, że nigdy nie wygra.

Jednym z jej przebojów była piosenka "Alexander Platz". Skomponowana przez włoskiego autora piosenek Franco Battiato w 1982 roku, opowiadała o miłości w podzielonym Berlinie w czasach zimnej wojny, a jej nazwa wzięła się od słynnego berlińskiego placu Alexanderplatz.

Inni czołowi włoscy autorzy piosenek, których utwory śpiewała Milva to Luigi Tenco i Fabrizio De Andre.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella w sobotę wychwalał Milvę jako "kulturalną, wrażliwą i wszechstronną interpretatorkę, bardzo cenioną za granicą". Złożył kondolencje jej rodzinie.

Milva, która w 2010 roku ogłosiła przejście na emeryturę po ponad pół wieku występów, mieszkała w Mediolanie z córką Martiną Corgnati. Były mąż piosenkarki, Maurizio Corgnati, był reżyserem telewizyjnym, który zmarł w 1992 roku.

Krytyk muzyczny Mario Luzzatto Fegiz napisał w dzienniku Corriere della Sera, że jednym z wielu talentów Milvy była niezwykła zdolność do śpiewania każdego rodzaju muzyki w każdym języku po jednokrotnym wysłuchaniu.

"Pracowała pamięcią" - wspominał Luzzatto Fegiz. "Po niemiecku nie była w stanie nawet zamówić śniadania".

Giorgio Strehler z Piccolo Teatro w Mediolanie powiedział, że będzie gospodarzem czuwania we wtorek w foyerze teatru i że pogrzeb Milvy, który nastąpi później, będzie prywatny. W poście na Facebooku teatr złożył jej hołd, mówiąc, że była "niezłomną, wrażliwą, pełną pasji kobietą, artystką całym sercem i głosem".

Autor: 
Frances D'Emilio / Tłumaczenie: Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama