Katalog Dylana, 60-letnia odyseja rock 'n' rolla, została sprzedana

Reklama

pon., 12/07/2020 - 19:18 -- MagdalenaL

NOWY JORK - cały katalog utworów Boba Dylana, jeden z największych skarbów w historii muzyki, został nabyty przez Universal Music Publishing Group za nieujawnioną kwotę.

Katalog zawiera takie nowoczesne standardy jak "Blowin' In The Wind", "The Times They Are a-Changin', "Knockin' On Heaven's Door" i "Like a Rolling Stone", dzieło, które może dorównać tylko Beatlesom, których piosenki zostały ponownie nabyte przez Paula McCartneya w 2017 roku po kilkukrotnej zmianie właściciela, za swoją rozpiętość i wpływy.

New York Times, który jako pierwszy doniósł o umowie, powiedział, że została ona zawarta bezpośrednio z Dylanem.

W 2015 roku Dylan znalazł się na szczycie listy magazynu Rolling Stone 100 największych autorów piosenek wszechczasów, a piosenka "Like A Rolling Stone" została uznana przez magazyn za najlepszą kiedykolwiek napisaną.

Dylan uległ wpływom bluesmana Roberta Johnsona i piosenkarza stylu folk, autora tekstów piosenek Woody'ego Guthrie, ale dodał swojej muzyce głębi lirycznej, która ostatecznie przyniosła mu Literacką Nagrodę Nobla w 2016 roku. Jest on jedynym autorem piosenek, który otrzymał tę nagrodę.

Warunki finansowe nie zostały ujawnione w poniedziałek, ale katalog może być najbardziej cenionym w branży muzycznej. Cztery lata temu, kiedy zasoby pozostałe w katalogu artystycznym Michaela Jacksona zostały sprzedane, zarobiły 750 milionów dolarów.

"Genialne i poruszające, inspirujące i piękne, wnikliwe i prowokujące, jego piosenki są ponadczasowe - niezależnie od tego, czy zostały napisane ponad pół wieku temu, czy wczoraj" - powiedział w przygotowanym oświadczeniu Sir Lucian Grainge, dyrektor generalny Universal Music Group.

Piosenki Dylana zostały nagrane ponad 6 000 razy, przez różnych artystów z kilkudziesięciu krajów, kultur i gatunków muzycznych. Do godnych uwagi publikacji należą: "Mr. Tambourine Man" Byrdsa, "Blowin' in the Wind" Petera, Paula i Mary oraz "All Along the Watchtower" Jimiego Hendrixa.

Joan Baez, Bryan Ferry i wokalistka ludowa Odetta wydali albumy hołdujące Dylana, choć jego wpływu nie da się zmierzyć. Patti Smith, Adele i Sting przyczynili się do powstania albumu honorującego Dylana za jego działalność na rzecz praw człowieka w 2012 roku.

Sprzedaż katalogu muzycznego Dylana następuje kilka tygodni po tym, jak rozmyślania żydowskiego piosenkarza i kompozytora nad antysemityzmem i niepublikowane teksty piosenek sprzedały się na aukcji za łączną kwotę 495 000 dolarów. Jest to również następstwo niedawnej sprzedaży przez Stevie Nicks większościowego wkładu jej muzyki wydawnictwu i firmie zarządzającej talentami Primary Wave.

Dylan po raz pierwszy wszedł do świadomości publicznej na początku lat 60. na nowojorskiej scenie folkowej Greenwich Village. Kiedy w 1965 roku przyniósł na scenę gitarę elektryczną, podzielił społeczność muzyczną na dwie części, co było wtedy uważane za radykalne odejście artysty.

W ciągu nieco ponad roku Dylan wyprodukował jeden po drugim trzy albumy, które zmieniły bieg rock 'n' rolla w tamtej dekadzie, zaczynając od "Bringing It All Back Home".

Dylan sprzedał ponad 125 milionów płyt na całym świecie.

Autor: 
Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama