Winston Groom, autor Forresta Gumpa, umiera w wieku 77 lat

Reklama

pon., 09/21/2020 - 11:33 -- MagdalenaL

Pisarz Winston Groom, którego powieść Forrest Gump została zekranizowana jako oscarowy hit z 1994 roku z Tomem Hanksem w roli głównej, zmarł w wieku 77 lat.

Książka o dziecięcym optymizmie człowieka życzliwego, choć o niskim ilorazie inteligencji, zdobyła sześć Oscarów, w tym za najlepszy film i aktora pierwszoplanowego, a także trzy Złote Globy. Film wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa z udziałem Sally Field i Robina Wrighta zarobił 683 mln dolarów.

Śmierć Grooma została potwierdzona przez gubernatora Alabamy Kay Ivey. „Jestem zasmucona faktem, że Alabama straciła jednego z naszych najbardziej utalentowanych pisarzy” - napisała na Facebooku, odnosząc się do czasu spędzonego przez Grooma na tamtejszym uniwersytecie, który ukończył w 1965 roku.

„Choć zostanie zapamiętany za stworzenie Forresta Gumpa, Winston Groom był utalentowanym dziennikarzem i uznanym autorem opisującym historię Ameryki. Nasze serca i modlitwy kierujemy ku jego rodzinie”. Uniwersytet Alabama nazwał Grooma „jedną z naszych legend”.

Po uzyskaniu stopnia naukowego służył w armii amerykańskiej, w ramach której odbył służbę na wojnie w Wietnamie, po czym pracował jako reporter. Napisał Forresta Gumpa w 1985 roku, a książka została opublikowana rok później. Film widziany oczami Forresta Gumpa ma w tle prezydencje Kennedy'ego i Johnsona, a także wojnę w Wietnamie i aferę Watergate. Przez cały ten czas głównym pragnieniem Gumpa jest ponowne połączenie się z ukochaną z dzieciństwa, graną przez Robin Wright.

Niezapomniane cytaty z Forresta Gumpa obejmują słynną radę jego matki: „Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. W 1995 roku Groom napisał kontynuację zatytułowaną “Gump and Co”. Pisał także literaturę faktu, w tym książkę o wojnie secesyjnej.

 

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama