Nobel w dziedzinie literatury

Reklama

czw., 10/08/2020 - 22:06 -- MagdalenaL

Jak poinformowała Szwedzka Królewska Akademia Nauk, tegoroczną laureatką Nobla w dziedzinie literatury została amerykańska poetka Louise Gluck.

W uzasadnieniu stwierdza się, że nagrodę przyznano za „nieomylny poetycki głos, który swoim surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”, pisze Reuters. Oprócz wyróżnienia, Louise Gluck otrzyma także nagrodę pieniężną o wartości 1,1 mln dolarów.

Gluck pochodzi z rodziny węgierskich żydów, którzy wyemigrowali do Ameryki. Jest absolwentką Sarah Lawrence i Columbia College.

Poetyka obiektywistyczna

Jej poezja należy do literatury nurtu obiektywistycznego, [która obstając za istnieniem „tamtej strony” dyskursu, równocześnie uznaje, że nie mamy do niej żadnego bezpośredniego dostępu; jest jak zaszyfrowany zapis rzeczywistości, który trzeba dopiero właściwie odczytać, od tłum. za racjonalista.pl]

Wiersze są jak przedmioty, podkreślając powagę, inteligencję i zdolność poety do rozeznawania świata za pomocą zwykłych, codziennych słów. W eseju „Dowody i teorie” poetka pisze, że ​​reprezentuje poezję, która zbliża się do ciszy i graniczy ze zniknięciem. W 1993 roku Gluck otrzymała nagrodę Pulitzera za książkę Wild Iris. W latach 2003-2004 była laureatką Biblioteki Kongresu.

Obecnie jest pisarką- rezydentką na Yale University i wykładowczynią w Boston University Creative Writing Program. Mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama