Autorki, które warto znać – Tove Jansson

Reklama

czw., 09/17/2020 - 15:30 -- MagdalenaL

       Przedstawiam sylwetkę jednej z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych artystek XX wieku – Tove Jansson. Ta twórczyni przeszła do historii jako autorka serii książek o Muminkach. Poznajmy więc jej mniej znaną twórczość i fascynujący życiorys                                                               

   Tove Jansson urodziła się 9 sierpnia 1914 roku w Helsinkach. Pochodziła ze szwedzkojęzycznej mniejszości Finlandii, tworzyła w języku szwedzkim. Zamiłowanie do sztuki wyniosła z domu – jej ojciec, Viktor Jansson był znanym w kraju rzeźbiarzem, a matka zajmowała się ilustratorstwem. Swoje pierwsze kroki w artystycznym świecie stawiała jako malarka i rysowniczka, jednak szybko podjęłapróby literackie. W młodości dużo podróżowała, głównie po Włoszech i Francji. Ulubionym sposobem podróżowania Tove Jansson były tzw. „podróże z małym bagażem” – samotne i  bez konkretnego planu. Młoda artystka szukała na południu Europy twórczych i życiowych inspiracji. W czasie II wojny światowej stanowczo opowiedziała się przeciwko nazizmowi, co stało się przyczyną jej konfliktu z ojcem, który w pewnym okresie swojego życia sympatyzował z III Rzeszą. W 1945 roku opublikowała pierwszą książkę z cyklu o Muminkach – „Małe trolle i duża powódź”. Świat Muminków powstawał przez kolejnych 25 lat i przyniósł autorce światową sławę. Tove Jansson zmarła w 2001 roku w wieku 87 lat                                                                                                                                                                                                                                                                      Tove Jansson została zapamiętana jako wybitna autorka literatury dziecięcej. Jednak niebywały sukces literacki, jaki odniosła, stał się dla niej zarówno radością, jak i ciężarem. Jansson, przytłoczona rozpoznawalnością, coraz częściej poszukiwała samotności i odosobnienia. „Muminki” przyćmiły również jej niemniej wybitną twórczość dla dorosłych. Na szczególną uwagę zasługują opowiadania i miniatury prozatorskie, które pisarka tworzyła przez całe życie. W Polsce ukazały się w dwóch tomach. Pierwszym z nich jest „Córka rzeźbiarza” – zbiór autobiograficznych miniatur literackich. Tove Jansson opowiedziała w nich o swoim dzieciństwie spędzonym w otoczeniu dzieł sztuki. Drugi tom ukazał się pod tytułem „Wiadomość” –  stanowi wybór opowiadań dla starszych czytelników. Czytając te teksty, można śmiało stwierdzić, że Tove Jansson osiągnęła mistrzostwo w krótkiej formie. W kilkustronicowym tekście możemy odnaleźć całą paletę skomplikowanych emocji i wielką dojrzałość twórczą. Jansson jest także autorką czterech mikropowieści („Lato”, „Słoneczne miasto”, „Kamienne pole” i „Uczciwa oszustka”). Co ciekawe, w jej utworach dla dorosłych powraca motyw dzieciństwa i zderzenia starości z młodością. Na szczególną uwagę zasługuje powieść „Słoneczne miasto” – historia pensjonariuszy domu spokojnej starości w St. Petersburg na Florydzie.

Jansson stworzyław niej niezwykle skomplikowane i realistyczne portrety psychologiczne bohaterów. Być może najwspanialszą częścią twórczości słynnej Finki są listy, których wybór ukazał się w Polsce w 2016 roku. „Listy Tove Jansson” to fascynująca podróż przez życie jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku. Dzięki listom możemy lepiej nie tylko biografię pisarki, ale również zobaczyć, jak kształtował się jej literacki styl. Życie i twórczość Tove Jansson są pełne sprzeczności i kontrastów – warto poznać tę autorkę nie tylko jako „Mamę Muminków”.

Autor: 
Maria Zaborowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama