Maciej A. Brzozowski „Włosi. Życie to teatr”

Reklama

pon., 11/23/2015 - 16:30 -- marianna.ruks

 

Książka wydawnictwa „Muza”, która podbiła serca wszystkich miłośników Italii w Polsce. Dla mnie okazała się bezcenna. Otwieramy jedną z pierwszych stron i widzimy, taki oto cytat: „WSZYSCY WŁOSI SĄ AKTORAMI, ALE TYLKO CI NAJGORSI WYSTĘPUJĄ NA SCENIE”. Orson Welles

Aby wiedzieć, kto jest autorem tej wartościowej książki, przytoczę kilka słów zamieszczonych na okładce: „Italianista z zamiłowania i wykształcenia. Tłumacz literatury i filmów włoskich, autor wielu tekstów o Włoszech w magazynach ‘Twój STYL’ i ‘Pani’. Włochy poznał akademicko w czasie studiów, zawodowo w ciągu dwunastu lat pracy w koncernie ‘Fiat’, prywatnie podczas niezliczonych podróży po prawie całym Półwyspie Apenińskim. Nadal odkrywa nowe niezwykłe miejsca, fascynujące potrawy i genialne wina. We Włoszech zakochany na zabój, we Włochach z umiarem, co pozwala mu z dystansem, z życzliwą ironią obserwować i komentować ich obyczaje. Gdyby mógł, jako dr Jekyll mieszkałby nadal w Polsce, ale jako Mr Hyde – na Sycylii, najchętniej gdzieś koło Palermo” .

„Włosi są jak ‘United Colors of Benetton’, historia uczyniła z nich mieszankę tyleż barwną, co różnorodną. Prędzej poznamy ich po zachowaniu i ubraniu niż wyglądzie czy typie urody. Mało jest chyba na świecie krajów, których mieszkańcy byliby tak trudni do upchnięcia w jednej szufladce. W wypadku Włochów potrzebna jest przepastna szafa” – fragment książki.

Oto kilka recenzji, które zachęcą każdego do sięgnięcia po tę pozycję:

• Tessa Capponi Borawska
„Nie jest łatwo Włochowi odnaleźć się w oczach cudzoziemca. Maciej Brzozowski analizuje z wdziękiem, poczuciem humoru i kompetentnie pogmatwaną rzeczywistość tego złożonego i genialnego kraju, jakim są Włochy. Jedyną rzeczą, z którą zupełnie się nie zgadzam, jest pogląd autora, zresztą demonstracyjnie subiektywny, na temat Florencji i Chianti, ale poza tym chciałabym móc pewnego dnia napisać podobną książkę o Polsce.”

• Piotr Adamczyk
„Czyta się z uśmiechem, a po lekturze pozostaje wrażenie, że ta książkowa podróż do Italii minęła za szybko, lecz tak wiele pozostało z niej wspomnień i wiedzy. Aż chce się kupić bilet i doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze. Maciej Brzozowski w sposób lekki i odpowiednio al dente udowadnia, że jest niezwykle wnikliwym obserwatorem i człowiekiem o niebywałym poczuciu humoru. Po przeczytaniu tej książki każdy, nawet największy laik, będzie w stanie prowadzić żywą rozmowę o współczesnej polityce Włoch, o włoskiej kuchni, architekturze, literaturze, kinematografii, historii, a przede wszystkim o mentalności Włochów.”

• Grażyna Torbicka
„Wydaje się, że dokonanie analitycznej oceny kogoś lub czegoś, co się uwielbia, jest niemożliwe, ponieważ, jak wiadomo, miłość jest ślepa. Maciej Brzozowski uwielbia Włochy, Włochów, Włoszki, włoską historię, tradycję, kuchnię, obyczajowość, czego daje dowód w tej książce, a jednocześnie dokonuje bardzo ciekawej, wręcz naukowej analizy całej tej miłości.”

Cóż można więcej powiedzieć? Jedynie: trwaj chwilo, jakże jesteś piękna. Trwanie w zachwycie nad smakowaniem tego, co piękne.

Przygotowała: Danuta Balbus

 

 

Polub Plportal.pl:

Reklama