Wymyślona przeszłość Borysa Akunina

Reklama

pt., 04/01/2016 - 14:48 -- Anonim (niezweryfikowany)

Fenomen popularności Borysa Akunina (a właściwie Grigorija Czchartiszwilia, bo tak w rzeczywistości nazywa się pisarz) nie dziwi dziś nikogo. Pisarz wciąga czytelnika w swój pełen zagadek świat, który wychodzi nawet poza granice książek. Akunin stworzył swoją rzeczywistość, która nie jest jednak całkowicie fantastyczna – jest ona ściśle związana z konkretnym okresem w historii. Wiele osób uważa, że właśnie to jest kluczem do sukcesu utworów Akunina. Czytelnik może się z nich dowiedzieć nie tylko czegoś o wydarzeniach z dalekiej przeszłości, ale również przeczytać porywającą historię z barwnymi i autentycznymi bohaterami. Najbardziej popularnym cyklem autorstwa Akunina są przygody Erasta Fandorina – po tegorocznym opublikowaniu Planety wody seria składa się już z 14 książek.

 

Akunin nie ogranicza się jedynie do opisu historii z życia szlachetnego i nieprzekupnego arystokraty oraz utalentowanego detektywa. Swoim ostatnim projektem pisarz udowodnił, że zamierza nadal zadziwiać fanów swojej twórczości. Kiedy wydawało się już, że plan Akunina polega na nasyceniu i stopniowym poszerzeniu ram czasowych swoich utworów, nagle pojawił się cykl Historia państwa rosyjskiego, którego pierwsze części przenoszą czytelnika w czasy dawnej Rusi.

 

Tym razem Akunin postanowił skupić się na historii Rosji z odległych czasów i pokazać ją w interesujący oraz przystępny sposób. Cały cykl, który słusznie określa się mianem przykładu unikalnego, obszernego tekstu, powinien w rezultacie składać się z ośmiu tomów poświęconych osobnym etapom historii Rosji. Do tej pory opublikowane zostały dwa: Od początku do najazdu mongołów. Część Europy i Czas hordy. Część Azji. Mają one na celu przenieść czytelnika do czasów ostatniego cara z dynastii Romanowów. Trzeba przyznać, że skala robi wrażenie! W ten sposób Akunin opisuje swój nowy plan: „Projekt będzie moją główną pracą w ciągu 10 lat. Mowa o niezwykle nachalnym zamiarze, ponieważ w naszym kraju jest tylko jeden beletrysta, który opisał historię ojczyzny – Karamzin. Póki co tylko jemu udało się zainteresować historią zwykłych ludzi”.

 

Każdy, kto czytał Akunina doskonale wie, że akurat on potrafi bez problemu zainteresować czytelnika. To właśnie umiejętność ożywienia historii i robienie z niej tła dla porywających fabuł wielu czytelników prozy Akunina uważa za jego cechę charakterystyczną. W pierwszych tomach Historii państwa rosyjskiego Akunin udowodnił, że jego talent dotyczy nawet czasów Rusi Kijowskiej. Każda część nowego cyklu historycznego będzie opatrzona w zbiór opowiadań dotyczących danej epoki. Czytelnicy już na podstawie pierwszych z nich (Ognisty palec oraz Bóg i szelma) dochodzą do wniosku, że Akunin po raz kolejny udowadnia, że potrafi oddać atmosferę epoki i pokonać „suchość” faktów. Nawet jeżeli w utworach Akunina pojawiają się nieścisłości lub wyraźnie wymyślone elementy nie przeczy to zasadom tekstu artystycznego.

 

Co do „historycznej” części cyklu – wielu uczonych skrytykowało projekt Akunina, zarzucili oni pisarzowi wtórność i nieprofesjonalne podejście do historii. Faktycznie istnieje wiele poważnych naukowych opracowań oraz badań poświęconych historii Rosji. Po co więc kolejna seria? Pisarz jeszcze przed pojawieniem się pierwszego tomu odpowiedział na to pytanie:
„Uczeni już od 200 lat opisują historię Rosji, a poza studentami i pasjonatami historii mało kto czyta ich utwory . Natomiast kiedy historię tę opowiada nie uczony, a beletrysta-dyletant ze względu na swoją profesję troszczy się o to, aby jego książka była ciekawa dla czytelnika”. Te słowa powinny zakończyć dyskusje na temat historycznego „nieprofesjonalizmu” Borysa Akunina.

 

Autor nie ukrywa, że nowy projekt, choć jest przemyślany, wyważony opierający się na źródłach historycznych, nadal jest subiektywnym spojrzeniem pisarza, a nie historyka. On również nie próbuje wpychać czytelnikowi do głowy specjalnie wybranej wiedzy. „Moim zadaniem jest wzbudzenie zainteresowania czytelnika do historii, nie tyle jej opowiedzenie co zainteresowanie czytelnika” - mówi Akunin. Jeżeli komuś nie podoba się sposób, w jaki Akunin opisuje historię, może poczytać poważne opracowania historyczne lub sam zbadać źródła historyczne. A dla ludzi, którzy traktują historię jak hobby i chcą w przystępny dla współczesnego czytelnika sposób prześledzić całe 10 wieków historii Rosji, Historia państwa rosyjskiego na pewno będzie interesującą serią.

Autor: Anna Klisz

Źródło: «Придуманное прошлое Бориса Акунина», „Octanowka Rossija” nr 17 (styczeń-marzec 2016)

Polub Plportal.pl:

Reklama