Ludzie jako bohaterowie książek dla dzieci mają większy wpływ moralistyczny na dzieci niż zwierzęta.

Reklama

ndz., 09/24/2017 - 10:29 -- Anonim (niezweryfikowany)

Książki dla dzieci, których bohaterami są ludzie mają większy wpływ etyczny niż te, które prezentują losy zwierząt, dowodzi jedno z badań.

 

Jak podaje magazyn The Guardian, według badań przeprowadzonych przez Instytut Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu w Toronto, ludzcy bohaterowie mają wpływ na zmianę zachowania dzieci.

W ramach badania jedna z trzech historii została przeczytana prawie 100 dzieciom w wieku od 4 do 6 lat. Były to: książka Mary Packard pt.: „Mały szop pracz uczy się dzielić”, w której antropomorficzne postaci zwierząt dowiadują się, że dzielenie się z innymi wpływa na dobre samopoczucie; wersję tej bajki, gdzie zwierzęta są zamienione ludzkimi bohaterami oraz książeczkę kontroli na temat nasion.

Zanim przeczytano dzieciom te historie, kazano każdemu z nich wybrać 10 naklejek i powiedziano, że jedno z dzieci nie dostanie żadnej naklejki.

Zasugerowano im, że mogą się podzielić jedną z naklejek ze wspomnianym dzieckiem poprzez włożenie jej po kryjomu do koperty.

 

Po przeczytaniu historii ponownie poproszono dzieci o wybranie 10 naklejek i podzielenie się naklejką z nieobdarowanym dzieckiem.

Opublikowane niedawno w dzienniku Developmental Science badanie dowiodło, że dzieci którym przeczytano historię zawierającą ludzkich bohaterów były bardziej skłonne do dzielenia się naklejkami.

Ponadto, nie wykryto „żadnych różnic w zachowaniu dzieci, którym przeczytano książkę o zantropomorfizowanych zwierzętach i tych, które zapoznano z książką kontroli. Obie grupy były niechętne, aby dzielić się naklejkami.”

Patricia Ganea, profesor nadzwyczajny początkowego rozwoju poznawczego ISE powiedziała: „chociaż coraz więcej badań udowadnia, że małe dzieci chętniej biorą przykład z realistycznych historii… to jest to pierwszy raz kiedy dowiedziono podobnych praktyk w kwestii zachowań społecznych.

„Wynik badania jest zaskakujący biorąc pod uwagę fakt, że bohaterami większości bajek dla dzieci są wyposażone w cechy ludzkie zwierzęta”, mówi Ganea.

„Musimy przestudiować różnorodność bohaterów i role w jakich są przestawiani”, dodaje.

 

Autor: 
Roisin O'Conor/Tłum. Agata Szymańska
Źródło: 

Independent

Polub Plportal.pl:

Reklama