Wybuch epidemii... filmów z obsadami pełnymi kobiet

Reklama

sob., 12/05/2020 - 19:28 -- MagdalenaL

Wysyp filmów z w pełni kobiecymi obsadami oraz ekipami.

"Dużo reżyserek podejmuje się nowych wyzwań. Mam nadzieję na wiele projektów, w których będą mogły wykazać się nie tylko jako zwykłe reżyserki, ale również kompetentni filmowcy," powiedziała aktorka Kim Hye Soo, obsadzona w roli detektywa w filmie pod tytułem The Day I Died: Unclosed Case, który miał niedawno swoją premierę.

Premiera ta była niecodzienna. Cała załoga, od Park Ji Wan, która zajęła się scenariuszem i reżyserią, po aktorki Kim Hye Soo, Lee Jung Eun i Roh Jeong Eui, składała się wyłącznie z kobiet.

Zdaje się, że życzenie Kim Hye Soo ziściło się bardzo szybko. W ostatnim czasie mogliśmy doświadczyć wysypu filmów z kobietami w rolach głównych w koreańskim przemyśle filmowym. Pomimo panującego wirusa, liczba produkcji filmowych zwiększyła się dzięki kobiecym filmowcom, reżyserkom oraz scenarzystkom. Produkcje z kobietami w rolach głównych są sklasyfikowane jako F (F-rating), od “Female” (kobieta, przyp. tłum.).

Samjin Company English Class z Go Ah Sung, Esom i Park Hye Soo w rolach głównych, zyskał od swojej październikowej premiery już półtora miliona widzów. Film "Diva", który miał premierę w Chuseok (koreańskie Święto Dziękczynienia, przyp. tłum.), wyprodukowany przez Kim Yoon Mi, CEO OAL (Once in A Lifetime), wyreżyserowany przez Jo Seul Ye, z Shin Min A i Lee Yoo Young w rolach głównych, również zdobył publiczność. Procent filmów wyprodukowanych przez kobiety w finałowej sekcji Seoul Independent Film Festival wzrósł z 48.6 w 2018 i 2019 roku do 67.5 w tym roku. W przypadku filmów krótkometrażowych, procent produkcji, które wyszły spod kobiecych rąk wynosi 85.2. Liczba niezależnych filmów wyreżyserowanych przez kobiety jest w ostatnich czasach niemała: Moving On (wyreżyserowane przez Dan Bi Yoon), An Old Lady (wyreżyserowane przez Lim Sun Ae), A French Woman (wyreżyserowane przez Kim Hee Jung), czy Lucky Chan-Sil (wyreżyserowane przez Kim Kyoung Hee). "To era, w której jest zapotrzebowanie na kobiece historie. Wykazały się również początkujące reżyserki," powiedział Kim Dong Hyun, dyrektor Seoul Independent Film Festival.


Samjin Company English Class

 

Przyczyn wysypu filmów "F-rated" jest wiele. W Hollywood zwiększył się popyt na różnorodność pod wpływem ruchów antyrasistowskich czy sprzeciwiających się przemocy seksualnej. W ostatnich latach, przeboje kasowe takie jak Wonder Woman czy Mulan wykazują trend obsadzania w rolach głównych kobiet oraz rasy innej niż biała. Od 10-20 lat, wydział filmowy macierzystej uczelni w Korei Południowej kształci ekspertki w różnych kierunkach, nie tylko w aktorstwie, ale również scenariopisarstwie, reżyserii, czy operatorstwie filmowym. "Po wykazaniu się w krótkometrażowych i niezależnych filmach, w ostatnich czasach kobiety zaczęły również pokazywać swoje umiejętności w filmach komercyjnych," powiedziała Shim Jae Myung, CEO Myung Films. Analiza wykazała, że filmy z kobietami w rolach głównych są relatywnie liczne ze względu na zawieszenie prac w obliczu koronawirusa nad filmowymi przebojami skoncentrowanymi na mężczyznach.

Pewne zasady również wpływają na zawartość filmów. Kryterium, według którego w filmie powinny pojawić się przynajmniej dwie kobiety z nadanymi imionami, które wygłaszają jakiś monolog/prowadzą dialog, których tematem nie mogą być związki czy wygląd, jest nazywane Testem Bechdela. Nazwa testu pochodzi od nazwiska Alison Bechdel (która preferuje nazwę Test Bechdel-Wallace, ponieważ to Liz Wallace, jej przyjaciółka, wymyśliła jego koncepcję, przyp. tłum.), rysowniczki, w której komiksie z 1985 roku (Dykes to Watch Out For, przyp. tłum.) nazwa pojawiła się po raz pierwszy. Ten test to miara tego, jak podmiotowo jest przedstawiana postać kobiety w filmach i serialach. "Test Bechdela to nie jedyny warunek, który powinien spełnić udany film, ale jest okazją, aby przyjrzeć się panującej w naszej społeczności ukrytej nieelastyczności oraz braku różnorodności, która daje poczucie bezpieczeństwa," powiedziała krytyczka filmowa, Yoon Seong Eun

Autor: 
Tłum. Julia Karoń
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama