Zmarł Jeremy Bulloch, Boba Fett z pierwszej trylogii ‘Gwiezdnych Wojen’

Reklama

pt., 12/18/2020 - 17:05 -- MagdalenaL

LOS ANGELES - W czwartek zmarł Jeremy Bulloch, angielski aktor, który jako pierwszy założył kask, pelerynę i jetpack, aby zagrać Boba Fetta w oryginalnej trylogii "Gwiezdnych Wojen".

Bulloch zmarł w londyńskim szpitalu z powodu komplikacji zdrowotnych po latach życia z chorobą Parkinsona, ogłosili w oświadczeniu jego przedstawiciele z firmy Brown, Simcocks & Andrews. Miał 75 lat.

Jako mandaloriański łowca nagród Boba Fett, Bulloch uciekł z zamarzniętym w węglanie Hanem Solo w "Imperium kontratakuje" z lat 80., a następnie mknął przez pustynię Tatooine przy pomocy jetpacku w "Powrocie Jedi" z 1983 roku.

"Dziś straciliśmy najlepszego łowcę nagród w galaktyce", Billy Dee Williams, którego postać Lando Calrissian pojawiała się w kluczowych scenach z Bullochem, powiedział na Twitterze.

Mark Hamill napisał na Twitterze, że Bulloch to "kwintesencja angielskiego dżentelmena".

"Wspaniały aktor, cudowne towarzystwo i tak miły dla każdego, kto miał szczęście się z nim spotkać lub pracować", powiedział aktor grający Luke'a Skywalkera. "Będzie mi go bardzo brakowało i jestem wdzięczny, że go poznałem. #RIP_DrogiJeremy (#RIP_DearJeremy)."

Boba Fett w tych dwóch filmach pojawiał się na ekranie tylko przez kilka minut, jednakże w kluczowych momentach, i mówi tylko cztery wersy dialogu, które były wypowiedziane przez innego aktora. Ale Boba Fett szybko stał się kultowym faworytem i w końcu wyłonił się jako jedna z najbardziej ukochanych postaci w galaktyce "Gwiezdnych Wojen", inspirując postaci i fabuły w innych własnościach "Gwiezdnych Wojen", zwłaszcza w "The Mandalorian" na Disney+, gdzie Boba Fett pojawił się ponownie.

Fenomen ten sprawił, że Bulloch stał się wielkim bohaterem na konwentach, gdzie w późniejszych latach był stałym bywalcem.

Urodzony w Leicester w Anglii, Bulloch zaczął grać w reklamach jako nastolatek i miał na koncie ponad 100 uznań w karierze, głównie w brytyjskiej telewizji, z małymi rolami w programach takich jak "Dr. Who", "Crown Court" i "Sloggers".

Wystąpił także w dwóch filmach o Jamesie Bondzie, "Tylko dla twoich oczu" z 1981 roku i "Ośmiorniczce" z 1983 roku.

Bulloch zagrał też pareA drobnych ról w "Gwiezdnych wojnach" bez maski, porucznika Sheckila w "Imperium kontratakuje" i kapitana Jeremocha Coltona w "Zemście Sithów".

Bulloch był pierwszym z czterech aktorów, którzy przyjęli rolę w jakiejś formie. Jason Wingreen odegrał głos w oryginalnej trylogii. Temuera Morrison, który zagrał ojca Boba Fetta, Jango Fetta w "Ataku klonów" z 2002 roku, gra starzejącego się, spustoszonego Boba Fetta w drugim sezonie "The Mandalorian". A Daniel Logan grał Boba Fetta jako małego chłopca w "Ataku Klonów".

„KONWENTY BEZ CIEBIE NIE BĘDĄ TAKIE SAME NIECH MOC BĘDZIE Z TOBĄ ZAWSZE” napisał Logan na Instagramie, dodając zdjęcie ze sobą i Bullochem.

Kiedy w 1999 r. prequele były jeszcze w fazie rozwoju, Bulloch powiedział, że chciałby wrócić do tej roli.

"Ale jeśli będzie musiał pokazać swoją twarz, będzie dużo młodszy, a ja prawdopodobnie będę potrzebował dobrego chirurga plastycznego!" powiedział Bulloch.

Zamiast tego zadowolił się malutką rolą kapitana Coltona, pilota Alderaana, i jeszcze jednym lotem przez galaktykę "Gwiezdnych Wojen".

Bulloch zostawił żonę Maureen i ich trzech synów.

Autor: 
Andrew Dalton, Tłum. Magdalena Nowicka
Polub Plportal.pl:

Reklama