Spike Lee przewodniczącym jury festiwalu w Cannes

Reklama

śr., 03/17/2021 - 16:14 -- MagdalenaL

Reżyser miał stanąć na czele zeszłorocznej edycji festiwalu, ale pandemia wirusa Covid-19 pokrzyżowała plany organizatorom.

Spike Lee został przewodniczącym jury 74. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes, który odbędzie się od 6 do 17 lipca tego roku, po tym jak w 2020 roku wydarzenie zostało odwołane z uwagi na światową epidemię.

"Wierny swoim zobowiązaniom, amerykański reżyser obiecał towarzyszyć festiwalowi w jego powrocie na promenadę Croisette", napisali w oświadczeniu organizatorzy festiwalu dziś po południu. "Festiwal w Cannes otwiera nową dekadę z wyjątkowym przewodniczącym jury, jednym z największych reżyserów swojego pokolenia - ale także scenarzystą, aktorem, montażystą i producentem. Przez 30 lat Spike Lee wyraźnie ukazuje w swoich filmach różne problemy obecnych czasów, i robi to w sposób współczesny, nie pozbywając się przy tym lekkości i rozrywki", dodają organizatorzy francuskiego festiwalu filmowego.

W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych, przyjmując rolę przewodniczącego jury Spike Lee powiedział: "jestem zaszczycony będąc pierwszą osobą z afrykańskiej diaspory". Do tej pory reżyser zaprezentował w Cannes siedem swoich filmów, a w 2018 roku otrzymał Główną Nagrodę Jury za „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”, jego najbardziej kontrowersyjny film od czasu „Rób, co należy” z 1989 roku. „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” kończy się sceną, która wydarzyła się naprawdę - protestująca Heather Heyer zostaje zabita podczas parady białych supremacjonistów w Charlottesville w 2017 roku.

Autor: 
Tłumaczenie: Matylda Czarnecka
Polub Plportal.pl:

Reklama