Sean Connery nie żyje

Reklama

sob., 10/31/2020 - 19:00 -- MagdalenaL

Sean Connery zmarł w wieku 90 lat. Sławę przyniosła mu rola Jamesa Bonda, w którego wcielał się 7 razy. Aktor do tej pory uważany jest za najlepszego odtwórcę tej roli.

Informację o śmierci aktora podało BBC, dla którego potwierdziła ją rodzina aktora. Connery zmarł spokojnie na Bahamach 31 października 2020 roku.

Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 r. w Edynburgu. Przyszedł na świat w biednej robotniczej rodzinie. Był najstarszy z dwojga rodzeństwa. Jego ojciec pracował w fabryce, matka była sprzątaczką. W wieku 16 lat zaciągnął się do wojska, jednak po trzech latach musiał z niego zrezygnować z powodów zdrowotnych.

Connery pracował m.in. w zakładzie pogrzebowym, zajmował się modelingiem — pozował do aktów w szkole artystycznej. Dla żartu poszedł na casting do musicalu „South Pacific”, następnie grywał epizodyczne role w produkcjach telewizyjnych i kinowych, aż trafił na casting do filmu „Doktor No”.

W rolę Bonda wcielał się w następujących filmach: „Doktor No”, „Pozdrowienia z Rosji”, „Goldfinger”, „Operacja Piorun”, „Żyje się tylko dwa razy”, „Diamenty są wieczne” oraz „Nigdy nie mów nigdy”.

W 2019 r. Sean zwyciężył w plebiscycie widzów na najlepszego odtwórcę Bonda w historii. Aktor odegrał bezbłędnie rolę agenta 007. Jego bohater był przystojny, szarmancki, jednocześnie wyrafinowany oraz bezwzględny. Balansu, jaki uzyskał Connery nie powtórzył żaden z jego następców, którym widzowie zarzucali m.in. brak wystarczającego uroku czy za mało brutalności.

Był laureatem Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za film „Nietykalni” Briana De Palmy, oraz nagrody BAFTA za „Imię róży”. Za rolę w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” zdobył nominację m.in. do Złotego Globu. Inne znane filmy z Connerym to m.in. „Polowanie na Czerwony Październik”, „Twierdza” i „Liga niezwykłych dżentelmenów”. W 2000 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

W prywatnym życiu aktora nie brakowało kontrowersji. W latach 1962-1973 był mężem aktorki Diane Cilento, która w swojej autobiografii wyznała, że ówczesny mąż znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. „Nie widzę nic szczególnie złego w uderzeniu kobiety. Ale nie polecam bicia kobiet tak, jak bije się mężczyzn” — to słowa aktora, które padły w 1965 r. w wywiadzie dla „Playboya”.

Autor: 
Karolina Przewoźniak
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama