Irańskie hity festiwalowe 13-tej edycji Sofia MENAR

Reklama

wt., 12/29/2020 - 20:18 -- MagdalenaL

Festiwal będzie odbywał się online od 15 do 31 stycznia. Trzynasta edycja festiwalu filmowego bliskiego Wschodu, środkowej Azji i południowej Afryki Sofia MENAR rozpocznie się 15 stycznia. 

Tradycyjnie wydarzenie skupia się na nowym kinie irańskim, lecz w tym roku po raz pierwszy zostanie wyświetlonych 13 filmów, które były najbardziej nagradzanymi tytułami przez ostatnie dwa lata.

Wśród nich znajduje się “30 gramów” Saeed’a Roustayi’a z wielkimi gwiazdami, Peyman’em Moadim (“Rozstanie” i “Klient”) i Navid’em Mohammadzadeh’em (“Lantouri” i “Sheeple”) który jest wyróżniony nagrodami za najlepszego reżysera i aktora (Navid Mohammadzadeh) przez MFF Tokio, najlepszy film przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurychu, nagrody za najlepszy film, najlepszego reżysera i aktora. Payman i Navid otrzymali również wspólną nagrodę dla dwóch czołowych aktorów, nagrodę operatora Hafez oraz publiczności MFF Fajr w Teheranie. Zostali nominowani do nagrody Horyzonty na MFF w Wenecji, Złotego Hugo w Chicago za najlepszy film na MFF w Belgradzie i dziesiątki innych nominacji w międzynarodowych festiwalach filmowych. Pełen napięcia thriller filmu “30 gramów” przenosi nas w głąb podziemnego świata Teheranu, gdzie rządzi nieuchwytny Naser (Navid Mohammadzadeh), którego życie zmienia się kiedy na jego trop wpada wściekły detektyw Samad (Peyman Moadi).

Nowy film Narges’a Abyar’a “Breath” również będzie miał swoją bułgarską premierę. Największy faworyt festiwalu Fajr w Teheranie zdobył czołowe nagrody za najlepszy film, reżyserię, główną rolę męską (Hutan Shakiba) i żeńską (Elnaz Shakerdoost) a także nagrodę publiczności na MFF w Talinie.  Historia pokazuje życie zakochanych Abdulhamida i Faeze, których sielanka zostaje przerwana, kiedy kobieta odkrywa, że rodzice jej męża zajmują się nielegalnym handlem, co może prowadzić do fatalnych skutków dla wszystkich. 

Film Kazem’a Mollaie’a  “The Badger” przyjeżdża do Bułgarii z nagrodą za najlepszy film na Festiwalu w Austin, nagrodą jury na MFF w Bangkoku oraz nominacjami za najlepszy film w Shanghaju, Dhace i Salerno. Film przedstawia historię Sudy i jej syna Matiara, który zainscenizował własne uprowadzenie w celu ponownego zjednania swoich rodziców. 

Nowy film nestora irańskiego kina Rasula Sadrameli’ego “Sophomore Year at My School” otrzymał nagrodę dla najlepszej aktorki (Soha Niasti) na MFF w Moskwie oraz był nominowany do nagrody “Złotego Świętego Jerzego”. Soha Niasti miała w filmie swój debiut, współpracowała z aktorami takimi jaki Ali Mosaffa (“Przeszłość” i “Peleh Akhar”) i Babak’iem Hamidian’em (“Under Water Cypress”). Fabuła filmu opowiada o życiu dwóch przyjaciółek, które przewraca się do góry nogami, po wycieczce do Isfahanu. 

“The Warden” to drugi film Nimy Javidi od czasu jego niezwykłego debiutu filmu “Melbourne”. Dramat więzienny śledzi losy pułkownika Jahida, który pragnie urosnąć w hierarchii, aż do momentu ewakuacji grupy więźniów podczas której znika jeden z nich, a pułkownik musi stanąć przed trudnym wyborem. W obsadzie możemy zobaczyć Navida Mohammadzadeh’a (“Lantouri” i “Sheeple”),  Mani’ego Haghighi’ego (“Co wiesz o Elly?” i “Melbourne”) i Setareh Pesyani (“No Men Allowed” i “Lantouri”). Film zdobył nagrodę za reżyserię na MFF Fajr oraz nominację za najlepszy film na MFF w Sao Paulo.

Sofia MENAR wyświetli ponad 30 premierowych tytułów, które będą dostępne online na neterra.tv od 15 do 31 stycznia.

Autor: 
Петя Славова, Tłum. Yasmeen Ibupoto
Polub Plportal.pl:

Reklama