Aktorka Złotej Ery Hollywood, ostatnia gwiazda „Przeminęło z wiatrem” umarła w wieku 104 lat

Reklama

śr., 10/14/2020 - 19:58 -- MagdalenaL

 Jedna z ostatnich gwiazd Złotej Ery Hollywood, dwukrotna zdobywczyni Oscara, odtwórczyni roli Melanie Wilkes w filmie „Przeminęło z wiatrem” - Olivia de Havilland zmarła w Paryżu w wieku 104 lat. Była jedyną żyjącą gwiazdą w filmowej adaptacji powieści Margaret Mitchell. Aktorka zmarła z przyczyn naturalnych, powiedziała telewizji „Cable News Network” jej rzeczniczka - Lisa Goldberg. 

Olivia de Havilland urodziła się 1 lipca 1916 roku w Tokio, gdzie jej ojciec pracował jako nauczyciel w brytyjskim college'u, później rodzina przeniosła się do Kalifornii. Już w wieku 18 lat de Havilland podpisała siedmioletni kontrakt ze studiem „Warner Brothers”. Tam dostała role w duecie ze słynnym Errolem Flynnem w filmach takich jak „Captain Blood” i „The Adventures of Robin Hood”. Aktorka nie zawsze była jednak zadowolona z ofert studia, odrzucała szereg ról i kilkakrotnie zawieszała swoją pracę.

Pod koniec kontraktu szefostwo studia „Warner Brothers” oznajmiło, że de Havilland jest winna studiu swoich sześciu miesięcy i tym razem studio zażądało pracy. Aktorka sprzeciwiła się, twierdząc, że umowa została zawarta na siedem lat, a nie na rzeczywisty czas spędzony na pracy, i podjęła bezprecedensowy krok w postaci rozpoczęcia legalnej bitwy z filmowym gigantem. Sąd Najwyższy zgodził się z de Havilland, stwierdzając, że umowa ma charakter niewolniczy. W ten sposób aktorka praktycznie zrewolucjonizowała Hollywood, kończąc stary system, w którym aktor był zasadniczo własnością studia.

Idąc do sądu de Havilland dużo ryzykowała, a po wygranej sprawie, prawie przez 3 kolejne lata nie pojawiła się na ekranie, ale potem jej kariera nabrała rozpędu. Stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek Złotego Wieku Hollywood. Rola potulnej „świętej” Melanie Hamilton - żony Ashleya Wilkesa, w którym kochała się główna bohaterka „Przeminęło z wiatrem” Scarlett O'Hara, przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara, jednak później tej statuetki nie otrzymała. De Havilland otrzymała swój pierwszy Oscar dla najlepszej aktorki w 1947 roku za rolę w filmie „To Each His Own”. Druga nagroda nastąpiła po jej roli w filmie „Dziedziczka” z 1949 roku. De Havilland otrzymała również dwa Złote Globy.

W tym samym czasie młodsza siostra de Havilland, Joan Fontaine, zrobiła karierę filmową. Są jedynymi osobami połączonymi więzami rodzinnymi z Hollywood, które otrzymały Oscary dla najlepszych aktorek. Dodatkowo Fontaine w 1942 roku skradła upragnioną statuetkę Olivii. Siostry nie przyjaźniły się zbytnio. Wyjątek stanowił okres przed śmiercią Fontaine w 2013 roku, co stanowiło bogate pożywienie dla tabloidów.

W 1965 roku de Havilland została pierwszą kobietą, która przewodniczyła jury na Festiwalu w Cannes. W tym czasie nastąpił spadek jej kariery, w latach 80. aktorka przestała grać w filmach, ale pojawiła się w projektach telewizyjnych. Jeden z nich - miniserial „Anastasia: The Mystery of Anna” przyniósł jej Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

W 2008 roku ówczesny prezydent USA George Bush wręczył Olivii de Havilland Narodowy Medal Sztuki Stanów Zjednoczonych. W 2010 roku została Komandorem Kawalerskim Francuskiej Legii Honorowej, a w 2017 roku - Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg
Polub Plportal.pl:

Reklama