Adolf Hitler pił rum z Coca - Colą i słuchał "The Andrews Sisters" „Rum And Coca - Cola”?

Reklama

Adolf Hitler uwielbiał Coca - Colę, ale osobiście zaangażował się w promocję Afri Coli (był to skrót handlowy od Afrikanische Cola-Bohne). Napój ten, produkowany przez firmę F. Blumhoffer Nachfolger GmbH pojawił się w Niemczech w 1931 roku i stanowił niemiecką odpowiedź na amerykańską Coca-Colę.

.

Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera i rozpoczęciu militaryzacji Niemiec, Afri Cola w oficjalnych kampaniach reklamowych określana była mianem prawdziwie niemieckiego, narodowosocjalistycznego napoju. Karl Flach – szef spółki – rozpętał nawet w 1936 roku antysemicką nagonkę na Coca-Colę, przedstawiając napój jako produkt koncernu będącego w rękach Żydów, którego nie przystoi pić prawdziwym Aryjczykom. Niemcy Coca-Coli pić nie przestali, a hasło „Trink Coca-Cola eiskalt!” („Pij Coca-Colę schłodzoną!”) stawało się coraz bardziej popularne. Dopiero zniknięcie oryginalnej Coca-Coli, jak i wojenne losy pomogły Afri Coli najbardziej.

Afri Cola - Starodawny Plakat

Nagłaśniane przez propagandę sukcesy niemieckiego Afrika Korps w Afryce Północnej zbiegały się z coraz większymi obrotami producenta Afri Coli.

W środowisku kolekcjonerskim po dziś dzień Afri Cola zwana jest „napojem Afrika Korps”. W zasadzie trudno się temu dziwić, skoro projektanci podczas tworzenia godła Afrika Korps wzorowali się nawet na logo tego napoju – skrzywionej, pojedynczej palmie, dodając do niej, rzecz jasna, swastykę.

Picie Afri - Coli Hitler zapewne umilał sobie podrygiwaniem w rytm muzyki założonego przez trzy siostry zespółu "The Andrews Sisters". Song „Bei Mir Bist Du Shein” powstał już w średniowieczu. Bazował głównie na dialekcie średnio-wysoko-niemieckiem z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich. Piosenka ponownie została odkurzona i powstała do żydowskiego musicalu granego w Parkway Theatre w Nowym Jorku w 1932 roku. Sam musical nie był hitem, ale piosenka przetrwała próbę czasu i stała się przebojem. Wszystko za sprawą odświeżonego utworu w 1937 roku założony przez trzy siostry zespół "The Andrews Sisters" nagrał radiowy singiel z tą piosenką. Wieść o amerykańskiej piosence z "niemieckimi" wstawkami szybko trafiła za Ocean i tak rozpoczęła się kariera tego utworu w Niemczech.

Piosenka zaczęła schodzić ze sceny, ponieważ wyszło na jaw, że w nazistowskich Niemczech popularna stała się żydowska piosenka. Szybko zakazano odtwarzania i powielania utworu, jednak płyty "The Andrew Sisters" były przemycane do Niemiec z etykietami "Marszowe Piosenki Hitlera".

Sam zaś zespół II wojnę światową spędził "po drugiej stronie" i grał dla amerykańskich żołnierzy na frontach całej wojny.

Jest też wielce prawdopodobne, że Adolf Hitler słuchał także innych hitów The Andrew Sisters, takich jak „Boogie Woogie Bugle Boy” i „Rum And Coca - Cola”.

GotoweSpolki.pl

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

skribh.wordpress/PL PORTAL PL

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama